Podział magazynu na strefy – rodzaje i zastosowanie

27.03.2025
Podział magazynu na strefy – rodzaje i zastosowanie

Aby magazyn działał wydajnie i skutecznie, musi spełniać kilka ważnych warunków. Istotną rolę odgrywa wystarczająca powierzchnia magazynowa, jej ergonomiczne zagospodarowanie, profesjonalne wyposażenie, wykwalifikowany personel czy prawidłowy obieg dokumentów. Nie możemy też zapominać, jak ogromne znaczenie ma właściwy podział magazynu na strefy. Jakie są rodzaje stref w magazynie i dlaczego są kluczowym elementem jego funkcjonowania? Odpowiadamy!

Czym są strefy w magazynie i dlaczego ich wyznaczenie jest konieczne?

Jak możemy przypuszczać, strefy magazynowe nie są tylko fizycznymi podziałami dostępnej przestrzeni. Są głównie funkcjonalnymi obszarami działania, dostosowanymi do wykonywania konkretnych czynności. Ich wyznaczenie sprawia, że pracownicy mogą skupić się na danych zadaniach, co oznacza ich wyższą produktywność oraz ograniczenie potencjalnych pomyłek. Podzielenie przestrzeni na obszary służące do różnych czynności pozwala również na lepsze zarządzanie przepływem towarów, co okazuje się niezbędne w procesie logistycznym. Każdy, magazyn musi być podzielony na strefy! Tylko wtedy zapewnimy mu sprawne i szybkie funkcjonowanie. Wyznaczenie stref oznacza:

  • skrócenie czasu transportu towarów wewnątrz magazynu,
  • łatwiejszy dostęp do danych jednostek asortymentowych,
  • zwiększenie efektywności pracowników, poprzez ograniczenie zbędnych przemieszczeń,
  • zmniejszenie ryzyka błędów dotyczących np. procesu wysyłki, kompletacji zamówień,
  • zoptymalizowanie wykorzystanie dostępnej przestrzeni magazynowej, a tym samym mniejsze koszty utrzymania magazynu,
  • skrócenie czasu niezbędnego na realizację wszystkich operacji,
  • podwyższenie poziomu bezpieczeństwa pracowników, a tym samym zminimalizowanie ryzyka wypadku.

Jak widać, zastosowanie stref magazynowych niesie ze sobą wiele korzyści i stanowi klucz do sprawnie i szybko działającego magazynu.

Podział magazynu na strefy

Podział magazynu na strefy obejmuje: strefę rozładunkowo-załadunkową, strefę przyjęcia towaru, składowania, kompletacji, wysyłki czy strefę buforową. Warto dodać, że to nie wszystkie strefy, na jakie możemy podzielić magazyn. Do tych dodatkowych należą: strefa reklamacji, utrzymania ruchu, przepakowywania, czy kwarantanny magazynowej. Co musimy wiedzieć o poszczególnych obszarach?

Strefa rozładunkowo-załadunkowa

Jest to obszar wyznaczony w celu rozładowywania towarów dostarczonych od dostawców. W tej strefie są one również ładowane i przetransportowywane do klientów. Strefa ta wyposażona jest w platformy podnośnikowe czy rampy. Najczęściej jest to przestrzeń połączona bezpośrednio z magazynem poprzez bramę wjazdową lub w sposób pośredni przy zastosowaniu śluzy, lub rampy.

Strefa przyjęć

Strefa przyjęć w magazynie jest niezwykle ważnym obszarem w procesie logistycznym. To właśnie tutaj przeprowadza się takie czynności jak: odbiór dostawy, kontrola jakości, weryfikacja dokumentacji oraz przyjęcie i rejestracja dostarczanych produktów, które później docierają do innych obszarów magazynów. Najczęściej jest ona zlokalizowana w pobliżu ramp rozładunkowych czy doków przeładunkowych, co ułatwia dostęp do pojazdów dostawczych.

Strefa składowania

Strefa składowania stanowi główną część hali magazynowej. To właśnie na jej terenie przechowywane są towary. W tej przestrzeni mogą pojawiać się palety, chłodnie czy regały. Wiele zależy od rodzaju oraz wielkości składowanych towarów. Strefa składowania musi być dobrze zagospodarowana. Najważniejszą kwestią jest zapewnienie swobodnego dostępu do wszystkich produktów. Niezbędne jest też zastosowania systemu etykietowania, pozwalającego na szybkie zlokalizowanie towaru, czy ewentualnie sprawdzenie jego daty ważności (w przypadku artykułów żywnościowych, kosmetyków).

Strefa kompletacji

Wyznaczając strefy magazynu, nie możemy zapomnieć o przestrzeni przeznaczonej na zbieranie produktów zamówionych przez klientów w celu ich wysyłki. W obiektach magazynowych najczęściej ta strefa połączona jest ze strefą składowania, co pozwala na zoptymalizowanie zagospodarowanej przestrzeni. Pracownicy tej strefy korzystają ze specjalnych systemów wspierających odnajdywanie lokalizacji towarów. Do takich systemów należy np. pick-by-voice, czyli kompletacja głosowa.

Strefa wysyłek

Pracownicy tej strefy zajmują się pakowaniem oraz wysyłaniem zamówionych przesyłek do miejsca docelowego. Obszar ten zazwyczaj znajduje się blisko wyjścia z magazynu, aczkolwiek podczas jego wyznaczania brane są pod uwagę takie kwestie jak: liczba wysyłek, harmonogram pracy, dzienne trasy kompletacji czy lokalizacja magazynu.

Strefa buforowa w magazynie

Strefa ta służy do tymczasowego składowania towarów oczekujących na dalsze przetwarzanie. Teren ten umożliwia zarządzanie przepływem towarów, zmniejsza ryzyko opóźnień czy zastojów w funkcjonowaniu magazynu. Wykorzystanie tej strefy w magazynie jest sposobem na skuteczniejsze zarządzanie przestrzenią oraz dopasowanie jej do naszych indywidualnych potrzeb.

Przemyślany i dobrze zaprojektowany podział magazynu na strefy okazuje się kluczowy dla wydajnego funkcjonowania firmy logistycznej. Dobrze zorganizowana przestrzeń pomoże w sprawniejszej realizacji zamówień, ograniczeniu ilości błędów, czy przyczyni się do redukcji kosztów operacyjnych.

Kontakt dla mediów

Joanna Zabadała

Marketing Director

    Zapisz się do
    Newslettera

    Bądź zawsze na bieżąco