
Czym jest strategia ESG – znaczenie ESG w magazynach
Na arenie międzynarodowej, ustanawianie strategii ESG uznawane jest za świadome i odpowiedzialne prowadzenie biznesu. Wprowadzanie strategii zrównoważonego rozwoju jest też związane z pewnymi wymogami prawnymi. Czym dokładnie jest strategia ESG, jakie ma znaczenie w magazynach i czemu warto ją uwzględnić? Zapraszamy do artykułu!
Czym jest dokładnie ESG?
Co to jest ESG? Akronim ESG, a więc Environmental (Środowisko), Social (Społeczna odpowiedzialność), Governance (Ład) jest to koncepcja, której podstawą są 3 filary dotyczące zrównoważonego rozwoju. To właśnie na nich powinny opierać się współczesne przedsiębiorstwa, żeby działać w sposób długofalowy i odpowiedzialny. Firmy kierujące się tymi obszarami ukazują swoje poszanowanie potrzeb różnych grup interesariuszy, ponadto mogą zwiększyć swój potencjał rynkowy. Strategia ESG obejmuje takie filary jak:
- środowisko – są to wszystkie czynności, które służą przeciwdziałaniu degradacji środowiska oraz ochronie jego zasobów. Filar ten uwzględnia między innymi korzystanie z odnawialnych źródeł energii, oszczędzanie wody i prądu, ograniczanie ilości odpadów itp.,
- społeczna odpowiedzialność – to inicjatywy związane z ludźmi, a więc np. równość płac, warunki pracy, prawa człowieka, dbanie o bezpieczeństwo i komfort mieszkańców miasta,
- ład korporacyjny – dotyczy sposobu zarządzania przedsiębiorstwem, transparentności działań, etyki biznesowej, obowiązku informacyjnego w stosunku do udziałowców, przeciwdziałania korupcji, przejrzystości podatków, zarządzania ryzykiem.
Dlaczego zrównoważony rozwój jest ważny i jakie ma znaczenie w magazynach?
Strategia zrównoważonego rozwoju jest niesłychanie ważnym elementem strategii biznesowych. Nie tylko konsumenci, ale również inwestorzy i regulatorzy coraz bardziej skupiają się na wpływie firm na środowisko oraz społeczeństwo. ESG jest istotne jednakowo dlatego, że dotyka kwestii środowiskowych czy społecznych, ale nie tylko. Regularne raportowanie pozwala organizacjom zidentyfikować potencjalne ryzyko i błyskawicznie reagować na nowe wyzwania. Dzięki temu, firmy nie muszą zmagać się z problemami wizerunkowymi. Branie pod uwagę filarów ESG w magazynach pomaga w uzyskaniu wyższej wartości rynkowej od firm, które je bagatelizują.
Jakie jeszcze jest znaczenie ESG w magazynach? Pamiętajmy, że oczekiwania konsumentów zmieniają się nieustannie. Są oni bardziej świadomi swojego wpływu na środowisko i chętniej decydują się na produkty i usługi, które są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Proponując ekologiczne rozwiązania oraz ograniczając szkodliwy wpływ na środowisko naturalne, zyskujemy na popularności oraz budujemy lojalność wśród klientów. Wczesne wdrożenie strategii zrównoważonego rozwoju to też sposób na spełnienie wszelkich wymogów prawnych oraz uniknięcie dotkliwych kar finansowych. Jak możemy zauważyć, ESG staje się
coraz istotniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Inwestorzy częściej zwracają uwagę na firmy, które są odpowiedzialne społecznie i środowiskowo.
Zrównoważone budownictwo dotyczy nie tylko budynków mieszkalnych, ale również magazynów. Powierzchnie magazynowe opierające się na strategii ESG są tańsze w użytkowaniu oraz przyczyniają się do pozytywnego budowania wizerunku marki. Właśnie dlatego są chętniej wybierane od zwykłych magazynów, w których lekceważone są filary ESG.
Strategia ESG- zalety
Jakie są korzyści strategii ESG? Można bez wątpienia stwierdzić, że ekologiczne magazyny są naszą przyszłością. Jest to związane z wymogami prawnymi, które muszą one spełniać, ale także kwestiami finansowymi. Nowoczesne rozwiązania w magazynach są świetnym sposobem na długoterminowe oszczędności.
Chcąc wybrać ekologiczną powierzchnię magazynową, należy zwrócić uwagę na to, czy posiada certyfikat BREEAM, ewentualnie LEED. Certyfikat BREEAM stanowi metodę oceny nieruchomości, która odpowie nam na pytanie dotyczące stopnia ekologiczności obiektu, jego wpływu na środowisko oraz komfortu użytkowania.
Dlaczego warto postawić na ekologiczny magazyn?
- niższy koszt utrzymania powierzchni magazynowej,
- ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne, w tym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych,
- dostęp do środków pochodzących z dotacji dla firm realizujących strategię ESG,
- utrzymanie lojalności wśród klientów oraz pozyskanie nowych, dla których liczy się ochrona naszej planety i kwestie etyczne,
- budowa pozytywnego wizerunku firmy, jako tej działającej odpowiedzialnie z troską o dobro otoczenia.
ESG w magazynach – stosowane rozwiązania
W jaki sposób strategia zrównoważonego rozwoju jest realizowana w magazynach? W projektach zastosowanie znajduje wiele nowoczesnych rozwiązań takich jak np. instalacje fotowoltaiczne, oświetlenie typu LED, zwiększona izolacja ścian, system monitorowania zużycia mediów, wiaty rowerowe, punkty ładowania pojazdów elektrycznych. Wśród innych rozwiązań warto wspomnieć o systemie retencji wody deszczowej, czy użyciu materiałów nadających się do recyklingu. Ponadto ważną kwestią jest zagospodarowanie terenów zielonych przy magazynach, np. przekształcając je w łąki kwietne.
Strategia ESG odgrywa coraz ważniejszą rolę we współczesnych magazynach. Warto rozpocząć jej wdrażanie już dziś, dokonując na początek małych zmiany.